Puzyńska książki Lipowo
Polskie kryminały

Katarzyna Puzyńska- psycholog i pisarka z tatuażami

Chyba każdy miłośnik kryminałów doskonale zna twórczość polskiej pisarki Katarzyny Puzyńskiej. To jej Saga o Lipowie robi furorę na całym świecie. Kim jest najbardziej wytatuowana polska pisarka i co tworzy? Poznajmy ją bliżej!

Katarzyna Puzyńska- pisarka, z wykształcenia psycholog

Katarzyna Puzyńska to z wykształcenia psycholog, a z pasji pisarka kryminałów. Urodzona w roku 1985, przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na Wydziale Psychologii. Pracę tę jednak porzuciła na rzecz swojej największej pasji, jaką jest pisanie. Oddała się jej bez reszty, czego efektem jest doskonała saga kryminalna o Lipowie. Jak sama mówi o sobie, w wolnych chwilach chętnie biega i zajmuje się swoimi zwierzętami. Interesuje się Skandynawią i Hiszpanią, słucha metalu i punka, a tym, co ją cechuje to ogromna ilość tatuaży, które są jej znakiem rozpoznawczym. Nazywana jest zresztą najbardziej wytatuowaną polską pisarką. W swojej twórczości pisarka stawia przede wszystkim na kryminały i fantasy z pogranicza horroru, ma w swoim dobytku jednak także dzieła non-fiction.

Co tworzy Katarzyna Puzyńska?

Jak już wspomnieliśmy, pisarka z zamiłowaniem tworzy dzieła fantasy, horrory, a przede wszystkim trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, często z rozbudowanym wątkiem społecznym. Pisarka ma w swoim dobytku także bardzo poważane reportaże, a wśród nich „Policjanci. Ulica”, „Policjanci. Bez munduru” czy „Policjanci. W boju”. Cykl ten przedstawia pracę funkcjonariuszy policji z nieco innej strony. Dziełami Puzyńskiej cieszącymi się sporą popularnością są także powieści „Sąpierz” i „Chąśba”. Dotyczą one tematyki starosłowiańskiej z kryminalnym zacięciem i intrygującą fabułą. Czegoś takiego w polskiej literaturze jeszcze nie było. Zdecydowanie warto zapoznać się z tymi pozycjami.

Saga o Lipowie- co warto wiedzieć?

Lipowska saga to zdecydowanie najpopularniejsze dzieło Puzyńskiej. To trzymające w napięciu klasyczne psychologiczne kryminały, a jednocześnie bardzo skomplikowane pod kątem wątków powieści społeczno-obyczajowe. Saga sprzedawana jest w ponad dwudziestu krajach, co jest potwierdzeniem największego prestiżu. Ciekawostką jest zlokalizowana w gminie Zbiczno, w której rozgrywa się duża część akcji powieści Ścieżka Śladami Powieści Puzyńskiej. Dzięki niej miłośnicy twórczości pisarki mogą na własnej skórze poznać miejsca znane z książek. Istotna jest kolejność czytania serii Lipowo – czytana w odpowiedniej kolejności, składa się w jedną całość, którą czyta się z zapartym tchem.