Najlepsze polskie kryminały
Polskie kryminały

TOP 50: najlepsze polskie kryminały

Jakie są najlepsze polskie książki kryminalne? Sprawdźcie nasze zestawienie TOP 50: najlepsze polskie kryminały!

Najlepsze polskie kryminały:

 • Cykl: Joanna Chyłka – Remigiusz Mróz
 • Cykl: Jakub Mortka – Wojciech Chmielarz
 • Cykl: Teodor Szacki – Zygmunt Miłoszewski
 • Cykl: Lipowo – Katarzyna Puzyńska
 • Cykl: Hubert Meyer – Katarzyna Bonda
 • Cykl: Eberhard Mock – Marek Krajewski
 • Cykl: Komisarz Maciejewski – Marcin Wroński
 • Cykl: Krystyna Lesińska – Anna Kańtoch
 • Cykl: Prokurator – Paulina Świst

Bardzo ciężko wybrać listę najlepszych polskich książek kryminalnych, dlatego też zdecydowaliśmy zaprezentować poniżej najpopularniejsze i najciekawsze naszym zdaniem polskie kryminały. Wszystko jest poukładane poszczególnymi autorami oraz cyklami, które są dostępne na polskim rynku. Sprawdźcie sami najlepsze polskie kryminały!

ZOBACZ TAKŻE: Kryminały skandynawskie

Polscy autorzy kryminałów – TOP 10:

Jacy są popularni polscy autorzy kryminałów? Poniżej znajdziecie naszym zdaniem TOP 10 polskich pisarzy powieści kryminalnych:

 • Remigiusz Mróz
 • Katarzyna Bonda
 • Wojciech Chmielarz
 • Katarzyna Puzyńska
 • Marek Krajewski
 • Anna Kańtoch
 • Zygmunt Miłoszewski
 • Robert Małecki
 • Przemysław Piotrowski
 • Ryszard Ćwirlej

Więcej świetnych autorów polskich kryminałów znajdziecie w poniższym artykule, gdzie możecie lepiej zapoznać się z fabułą poszczególnych książek kryminalnych.

Polskie kryminały – lista książek i serii:

Zaprezentowane cykle kryminalne z podziałem na autorów, to naszym zdaniem dobre polskie kryminały, które warto przeczytać, jeśli lubicie akcję umieszczoną w Polsce.


🕵️ Cykl: Joanna Chyłka | Remigiusz Mróz

Na cykl książek o Joannie Chyłce autorstwa Remigiusza Mroza składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną o Chyłce?

Najlepsze polskie kryminały 1

Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat… Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar. Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału? Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.

ZOBACZ TAKŻE: Chyłka: kolejność | Książki Mróz: wszystkie tomy po kolei

🕵️ Cykl: Krystyna Lesińska | Anna Kańtoch

Na cykl książek o Krystynie Lesińskiej autorstwa Anny Kańtoch składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Anny Kańtoch?

Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek. Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Okazuje się, że Jacek od jakiegoś czasu pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy. Krystyna postanawia zmusić go do zdradzenia, co wydarzyło się w górach, a może nawet dokonać zemsty – w tym celu późnym wieczorem wybiera się do jego domu z nożem w plecaku. Gdy jednak wchodzi do willi, zastaje Jacka zamordowanego. Świadoma faktu, że jeśli jej obecność na miejscu zbrodni wyjdzie na jaw, zostanie pierwszą podejrzaną, zaczyna wykorzystywać kontakty z przeszłości i prowadzić prywatne śledztwo… Krystyna nie była dobrą matką – za bardzo pochłaniała ją praca – ale teraz ma dobre relacje z wnuczką i nie chce ich stracić. Niestety, okazuje się, że dziewczyna może mieć coś wspólnego z tajemniczą śmiercią Jacka… Pierwszy tom trylogii jednej z najbardziej zdolnych pisarek kryminalnych i fantastycznych, uznawanej za królową budowania napięcia.

🕵️ Cykl: Jakub Mortka | Wojciech Chmielarz

Na cykl książek o Jakubie Mortce autorstwa Wojciecha Chmielarza składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Wojciecha Chmielarza?

Najlepsze polskie kryminały 2

Pierwsza część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką. W zimową noc w willi na Ursynowie wybucha pożar, w którym ginie biznesmen, a jego żona, celebrytka, zostaje ciężko poparzona. Przez chwilę wygląda to na nieszczęśliwy wypadek. Przez krótką chwilę. Sprawę prowadzi komisarz Mortka, przenikliwy człowiek w prestiżowej komórce policji, która potrafi doszczętnie zrujnować życie osobiste. Tao z pozoru proste dochodzenie coraz bardziej się gmatwa i niepostrzeżenie zaczyna pogarszać i tak już trudne relacje komisarza z byłą żoną. Czy Mortce uda się rozwiązać sprawę, zanim dojdzie do kolejnej tragedii? Jaki cel ma podpalacz? Dlaczego wybiera akurat te, a nie inne domy? A może zależy mu na konkretnej osobie, a pozostałe podpalenia mają odwrócić uwagę? Czy aby wyegzekwować sprawiedliwość, komisarz naciągnie granice prawa?

ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Chmielarz: książki | kolejność czytania

🕵️ Cykl: Teodor Szacki | Zygmunt Miłoszewski

Na cykl książek o Teodorze Szackim autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Zygmunta Miłoszewskiego?

Najlepsze polskie kryminały 3

Pierwszy tom kultowej trylogii kryminalnej jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Cykl stał się międzynarodowym bestsellerem, a jego sprzedaż wyniosła ponad milion egzemplarzy. Prokuratora Teodora Szackiego łatwo poznać na miejscu zbrodni. W zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, przedwcześnie posiwiały, zdegustowany faktem, że ludzie znowu postanowili zrobić sobie krzywdę. Tym razem w klasztorze w centrum Warszawy zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, podczas której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Śledztwo pokazuje, że mroczniejsze od uwikłań rodzinnych są tylko uwikłania narodowej historii – i że są to tajemnice znacznie pilniej strzeżone.

🕵️ Cykl: Lipowo | Katarzyna Puzyńska

Na cykl książek Lipowo autorstwa Katarzyny Puzyńskiej składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Lipowo?

Najlepsze polskie kryminały 4

Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. W mroźny zimowy poranek na skraju wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód, okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i upozorował wypadek. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się ze sobą w żaden sposób powiązane. Zaczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, zanim zginą następne kobiety. Śledztwo ujawnia tajemnice mrocznej przeszłości zakonnicy, przy okazji odkrywając też mniejsze lub większe przewiny mieszkańców tylko na pozór sielskiej miejscowości.

🕵️ Cykl: Hubert Meyer | Katarzyna Bonda

Na cykl książek o Hubercie Meyerze autorstwa Katarzyny Bondy składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Katarzyny Bondy?

Najlepsze polskie kryminały 4

Najpopularniejsza aktorka polskich seriali, Nina Frank, zostaje znaleziona martwa w swoim dworku w sielskiej przygranicznej miejscowości Mielnik nad Bugiem. Uwielbianej celebrytce, o czym wiedzą nieliczni, daleko do granej przez nią postaci szczęśliwej i dobrej zakonnicy Joanny. Jednak to właśnie ta rola przyniosła jej pieniądze i sławę. Prawdę o pełnym skandali życiu aktorki, o dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach i nałogach odkryje psycholog policyjny, Hubert Meyer, który przybywa na miejsce zbrodni. Czy poznanie sekretów Niny Frank i stworzenie profilu sprawcy pozwoli policji ująć mordercę? Jakie znaczenie ma to, że los aktorki został określony przez jedną z run?

ZOBACZ TAKŻE: Katarzyna Bonda: książki chronologicznie – kolejność czytania

🕵️ Cykl: Nielegalni | Vincent V. Severski

Na cykl książek Nielegalni autorstwa Vincenta V. Severskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Nielegalni?

Najlepsze polskie kryminały 6

„Nielegalni” to powieść szpiegowska, rozgrywająca się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji na Białorusi i Ukrainie, z wplecionymi epizodami historycznymi z czasów II wojny światowej oraz wieloma współczesnymi wątkami politycznymi i osobami z życia publicznego. Autor odkrywa tajemnice stosunków polsko-rosyjskich, sięgając do lat 40. ubiegłego wieku i nieznanych dotąd wątków katyńskich oraz dokumentów IPN. Nawiązuje do współczesności, odsłaniając kulisy obejmowania władzy w Polsce przez prawicę. Tropi polskiego łącznika Al-Kaidy oraz pokazuje metody działania szwedzkich służb specjalnych.

🕵️ Cykl: Eberhard Mock | Marek Krajewski

Na cykl książek o Eberhardzie Mocku autorstwa Marka Krajewskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Marka Krajewskiego?

Najlepsze polskie kryminały 7

Książka, która stworzyła Mocka. Wrocław, maj 1933 roku. Wstrząsająca zbrodnia. Zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet. Tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. I wszędzie skorpiony. Idealna sprawa dla Eberharda Mocka. W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, rządzi przemoc i korupcja. Wysoko postawieni notable oddają się hazardowi i rozpuście, przekupna policja walczy o władzę. W mieście zarażonym doktryną hitlerowską pewien komisarz gustuje w dość nietypowej rozrywce. Grywa w szachy (według własnych zasad) z pięknymi roznegliżowanymi pannami. To Mock, którego z domu rozkoszy może wyciągnąć tylko kolejna zbrodnia.

🕵️ Cykl: Komisarz Eryk Deryło | Max Czornyj

Na cykl książek o komisarzu Eryku Deryło autorstwa Maxa Czornyja składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Maxa Czornyja?

Najlepsze polskie kryminały 8

W Lublinie dochodzi do serii zaginięć. Ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze listy. Do sprawy zostaje przydzielony wybuchowy komisarz Eryk Deryło. Gdy znalezione zostają pierwsze zwłoki, na miasto pada strach, a presja wywierana na lubelską policję rośnie. Tropy mnożą się i plączą. Krąg podejrzanych się poszerza. Strach przeradza się w panikę. Ciało kobiety zostało okrutnie zbezczeszczone, z rozmysłem upozowane i porzucone na jednym z lubelskich cmentarzy. Morderca przez cały czas znajduje się o krok przed ścigającą go policją. Do sprawy włącza się Miłosz Tracz, profiler mający za zadanie przygotować portret psychologiczny sprawcy. Czy okoliczności, w jakich porzucane są ciała, mają znaczenie? A może wyraźne, bluźniercze nawiązania do symboliki religijnej stanowią jedynie próbę zmylenia pościgu? Jedno jest pewne, zapłatą za grzech jest śmierć.

ZOBACZ TAKŻE: Max Czornyj: książki o Eryku Deryło i inne – kolejność

🕵️ Cykl: Komisarz Maciejewski | Marcin Wroński

Na cykl książek o komisarzu Maciejewskim autorstwa Marcina Wrońskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Marcina Wrońskiego?

Najlepsze polskie kryminały 8

9 listopada 1930 r. serce Lublina pika jeszcze rytmem starego flegmatyka, gdy bestialsko oprawiony trup naczelnego „Głosu Lubelskiego” pobudza je do poziomu palpitacji. Komu podpadł znany z ciętego języka pismak? Włoskiej mafii czy komunistycznej międzynarodówce? A może to robota satanistów, którzy podobno odprawiają czarne msze w cukierni Semadeniego? A może zlecenie dał konkurencyjny „Kurier Lubelski”?

🕵️ Cykl: Prokurator | Paulina Świst

Na cykl książek Prokurator autorstwa Pauliny Świst składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Pauliny Świst?

Najlepsze polskie kryminały 10

Trzydziestoletnia, niezwykle atrakcyjna Kinga Błońska jest szczęśliwą kobietą. To znaczy była. Od wielu lat dzieliła życie z tym samym mężczyzną a zawodowo, jako błyskotliwa adwokatka, odnosiła sukcesy na sali sądowej. Teraz jednak fortuna przestała jej sprzyjać: nie dość, że przyłapała męża na zdradzie, to musiała również podjąć się prowadzenia sprawy groźnego bandyty „Szarego”. Co gorsza, „Szary” jest jej przyrodnim bratem, z którym od dawna nie miała – i nie chciała mieć – nic do czynienia. Trzydziestoletnia, niezwykle atrakcyjna Kinga Błońska jest szczęśliwą kobietą. To znaczy była. Od wielu lat dzieliła życie z tym samym mężczyzną a zawodowo, jako błyskotliwa adwokatka, odnosiła sukcesy na sali sądowej. Teraz jednak fortuna przestała jej sprzyjać: nie dość, że przyłapała męża na zdradzie, to musiała również podjąć się prowadzenia sprawy groźnego bandyty „Szarego”. Co gorsza, „Szary” jest jej przyrodnim bratem, z którym od dawna nie miała – i nie chciała mieć – nic do czynienia.

ZOBACZ TAKŻE: Paulina Świst: książki | Kolejność czytania

🕵️ Cykl: Róża Krull na tropie | Alek Rogoziński

Na cykl książek Róża Krull na tropie autorstwa Aleka Rogozińskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Róża Krull na tropie?

Najlepsze polskie kryminały 11

Pierwsza kryminalna sprawa Róży Krull! Autorka powieści kryminalnych otrzymuje zaproszenie na zjazd pisarzy, odbywający się we dworku pod Krakowem. Już pierwszego dnia jej koleżanka po piórze zostaje otruta. Wszystko wskazuje na to, że morderca, który zostawił na miejscu zbrodni czarną różę, wciela w życie fabułę jednej z powieści Krull. A inni zaproszeni pisarze wcale nie są tak niewinni, jak się wydaje… Wbrew protestom swojego agenta, Pepe, pisarka rozpoczyna prywatne śledztwo. Pomaga jej w nim zafascynowany kryminałami boy hotelowy oraz trzy szalone blogerki. Czy detektywi-amatorzy okażą się skuteczniejsi od policji? „Do trzech razy śmierć” wraca po sześciu latach od premiery w nowym, poprawionym i uzupełnionym o nowe sceny wydaniu!

🕵️ Cykl: Bernard Gross | Robert Małecki

Na cykl książek o Bernardzie Grossie autorstwa Roberta Małeckiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Roberta Małeckiego?

Najlepsze polskie kryminały 12

Zimą 2018 roku ze skutego lodem jeziora zostają wyciągnięte zwłoki nastolatka. Patolog jest pewien, że śmierć chłopca nastąpiła w wyniku utonięcia. Znamion przestępstwa nie nosi też ciało starszego, bezdomnego mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Oba zgony łączy tylko mroźna noc. A to niestety za mało, by rozpocząć śledztwo… Jednak zdaniem komisarza Bernarda Grossa pytań w obu sprawach jest więcej niż odpowiedzi. I kiedy zacznie je zadawać, mieszkańcy pobliskiego miasteczka nabiorą wody w usta. Gross przekonuje się z czasem, że ich milczenie to mur, za którym czają się duchy przeszłości. Kluczem do odkrycia prawdy może okazać się wyjaśnienie starej sprawy tajemniczego zaginięcia…

🕵️ Cykl: Zofia Wilkońska | Jacek Galiński

Na cykl książek o Zofii Wilkońskiej autorstwa Jacka Galińskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Jacka Galińskiego?

Najlepsze polskie kryminały 13

Najpierw włamano się do jej mieszkania. Złodzieje nie tylko ukradli pieniądze, biżuterię czy cenne dokumenty, lecz również sprofanowali najcenniejszą pamiątkę po mężu – jego galowy mundur. Policja zabiera się do śledztwa jak pies do jeża, chociaż ślepy wpadłby na to, że wszystkie tropy prowadzą do sąsiada z góry, faceta bez nogi. Nie ma mowy, tego munduru mu nie przepuści. Postanawia policzyć się z nim sama. Okazuje się jednak, że facet bez nogi został zamordowany, a ona sama jest pierwszą podejrzaną. Nie pozostaje jej nic innego, jak chwycić rączkę wiernego wózka zakupowego i rozpocząć własne śledztwo. Warszawskie bandziory, strzeżcie się! Nadchodzi Zofia Wilkońska, postrach klubów seniora!

🕵️ Cykl: Komisarz Kamil Soroka | Agnieszka Pietrzyk

Na cykl książek o komisarzu Kamilu Soroce autorstwa Agnieszki Pietrzyk składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Agnieszki Pietrzyk?

Najlepsze polskie kryminały 14

Sąsiedzi w jednym z elbląskich mieszkań odkrywają parę powieszonych staruszków. Kilka godzin później środowiskiem zbieraczy rzadkich obligacji wstrząsa morderstwo jednego z kolekcjonerów. Ginie mężczyzna, który poprzedniego wieczoru wylicytował na hotelowej aukcji wyjątkowo cenny okaz papierów wartościowych. Czy obie tragedie są ze sobą powiązane? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć komisarz Kamil Soroka, który łączy siły z prokurator Mileną Łempicką-Krol. Bagaż własnych doświadczeń i obsesji zaprowadzi ten duet w wiele ślepych uliczek. Czas działa na ich niekorzyść, a lista podejrzanych się wydłuża. Śmierć kolekcjonera to mroczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść kryminalna, która wciąga czytelnika nie tylko wartką akcją, ale też specyficzną atmosferą rzadkiego hobby, podsycanego przez teorie spiskowe.

🕵️ Cykl: Nina Warwiłow | Jędrzej Pasierski

Na cykl książek o Ninie Warwiłw autorstwa Jędrzeja Pasierskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Jędrzeja Pasierskiego?

Najlepsze polskie kryminały 15

12 grudnia wcześnie rano pielęgniarka na oddziale C8 szpitala psychiatrycznego w Weseliskach dokonuje makabrycznego odkrycia. W nocy jeden z pacjentów został brutalnie zamordowany. Podejrzenie pada na pozostałych chorych i personel medyczny. Policja, która wkrótce przyjeżdża na miejsce zdarzenia, nie może pozwolić, by ktokolwiek opuścił oddział. C8 zostaje zamknięte dla świata. Niebawem okaże się, że pytań jest więcej niż odpowiedzi, a przeszłość osób zamieszanych w zbrodnię pełna jest mrocznych tajemnic, przemocy, bólu i zła. Splątane wątki śledztwa próbuje rozwikłać młoda podkomisarz Nina Warwiłow. Jednak morderstwo w szpitalu psychiatrycznym to nie jedyne, co zaprząta jej myśli. Musi poradzić sobie ze swoją przeszłością i podjąć trudne decyzje, które zaważą na jej przyszłości. Czasami własne wspomnienia mogą być więzieniem, z którego najtrudniej się wyrwać…

🕵️ Cykl: Lena Rudnicka | Kinga Wójcik

Na cykl książek o Lenie Rudnickiej autorstwa Kingi Wójcik składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Kingi Wójcik?

Najlepsze polskie kryminały 16

Seria o komisarz Lenie Rudnickiej. Klemens Chmielny, sumienny księgowy, wzorowy syn i mąż pada ofiarą morderstwa. Żona, przyjaciel, pracownicy hotelu, w którym pracował, oraz zagadkowa kobieta ze zdjęcia, a nawet matka i ojciec ofiary – każde z nich mogło mieć motyw, aby pozbyć się Klemensa. Wszystko wskazuje na to, że ten niepozorny mężczyzna wiódł podwójne życie… Śledztwo prowadzi nowy tandem śledczy łódzkiej komendy – bezkompromisowa i ekscentryczna komisarz Lena Rudnicka wraz z nieśmiałym nowicjuszem, sierżantem Marcelem Wolskim. Znajomość tej pary, za sprawą zaskakującego i nieco pikantnego początku, zapowiada się interesująco i burzliwe. Temperatura śledztwa wrośnie jeszcze bardziej, gdy dołączy do nich prokurator Krzysztof Nawrocki, którego relacje z komisarz Rudnicką są nader skomplikowane.

🕵️ Cykl: Monika Brzozowska | Igor Brejdygant

Na cykl książek o Monice Brzozowskiej autorstwa Igora Brejdyganta składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Igora Brejdyganta?

Najlepsze polskie kryminały 17

Znakomita powieść kryminalna, na podstawie której powstał głośny serial w gwiazdorskiej obsadzie (w rolach głównych m.in. Julia Kijowska, Maciej Zakościelny, Kinga Preis, Dawid Ogrodnik). Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy ofiar wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do spojrzenia wstecz i walki z demonami przeszłości. Demonami, które przed laty pokonała tylko pozornie. „Rysa“ to nie tylko trzymające w napięciu połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, w którym największą zagadką okazują się zepchnięte do podświadomości bolesne doświadczenia. To także przekonująco opowiedziana przez mężczyznę opowieść o kobiecie, która stara się odnaleźć w patriarchalnym policyjnym świecie, wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie.

🕵️ Cykl: Polski psychopata | Mariusz Czubaj

Na cykl książek Polski psychopata autorstwa Mariusza Czubaja składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Mariusza Czubaja?

Najlepsze polskie kryminały 18

Powieść kryminalna „21:37” jest pierwszą częścią przygód niezwykłego profilera Rudolfa Heinza. Mariusz Czubaj otrzymał za tę książkę w roku 2009 Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wiosną 2007 roku zostały odnalezione w Warszawie zwłoki dwóch uduszonych mężczyzn. Śledztwo wskazało, iż należały one do kleryków z żoliborskiego seminarium duchownego. Szczególne okoliczności zbrodni powodują powołanie specjalnej grupy operacyjnej, do której dołącza Rudolf Heinz – specjalista od budowania portretów psychologicznych. Z każdym nowym dowodem zbrodni sprawa staje się coraz bardziej delikatna, gdyż podejrzenia kierują się ku przełożonym z seminarium oraz znanym biznesmenom.

🕵️ Cykl: Komisarz Robert Nemhauser | Wiktor Hagen

Na cykl książek o komisarzu Robercie Nemhauserze autorstwa Wiktora Hagena składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Wiktora Hagena?

Najlepsze polskie kryminały 19

Główny bohater „Granatowej krwi” – Robert Nemhauser – jest ojcem bliźniaków (Cyryla i Metodego),mężem, funkcjonariuszem stołecznej policji, który ze względów finansowych musi wieczorami pracować jako… kucharz. Nudę i rutynę jego pracy przerywa śledztwo związane ze śmiercią żony znanego prezentera telewizyjnego z czasów PRL-u. Dochodzi do dwóch kolejnych zabójstw, powiązanych z pierwszym. Poszlaki prowadzą na manowce, okoliczności popełnienia zbrodni są pełne absurdów. Robert, wraz ze swoim policyjnym partnerem Mariem, który jest jego zupełnym przeciwieństwem, zaczyna odkrywać klucz, według którego morderca wybiera swoje ofiary. Sprawę zaciemniają tajemnice przeszłości, walka o pieniądze i wpływy polityczne oraz machinacje światka mediów. Akcja kryminału Wiktora Hagena toczy się w Warszawie 2009 roku, lecz jej źródła tkwią w latach 70. Pełna jest szczegółów topograficznych, realiów ze świata władzy i medialnych elit oraz przebrzmiałych gwiazd. Autor osadził w miejskiej przestrzeni silnie zindywidualizowane i interesujące postacie, które wiążą relacje czy to małżeńskie, czy zawodowe oparte na przeciwieństwach. Połączył też atmosferę kryminału z humorem sytuacyjnym i językowym oraz grą z konwencjonalnym bohaterem powieści kryminalnej.

🕵️ Cykl: Alfred Bendelin | Sasza Hady

Na cykl książek o Alfredzie Bendelin autorstwa Saszy Hady składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Saszy Hady?

Najlepsze polskie kryminały 20

Alfred Bendelin, najsłynniejszy prywatny detektyw Londynu, nie może narzekać na swój los: jest rozchwytywany zarówno przez majętnych klientów, jak i rozkochane w nim wielbicielki. Brawurowo rozwiązuje sprawę za sprawą, przyprawiając funkcjonariuszy Scotland Yardu o ból zębów i koszmary nocne. Słynie z niezawodnego lewego sierpowego, piekielnej inteligencji i zniewalającego uśmiechu. Jest tylko jeden problem: Alfred Bendelin nie istnieje. W postać znanego z powieści kryminalnych detektywa wciela się niejaki Nicholas Jones – wbrew wszystkim swoim zasadom i zdrowemu rozsądkowi. Z dnia na dzień porzuca wygodne życie w wielkim mieście i wyrusza na prowincję, aby rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Tak – oczywiście wszystko to dla pewnych pięknych niebieskich oczu. W otoczonej mokradłami osadzie Little Fenn zostaje znaleziona głowa znanego w okolicy domokrążcy. Wydaje się, że nikt z mieszkańców wioski nie miał motywu, by go zamordować, ale ich dziwne zachowanie zwraca uwagę samozwańczego detektywa. Wśród jesiennych mgieł spowijających torfowiska czai się zło…

🕵️ Cykl: Ukryta sieć | Jakub Szamałek

Na cykl książek Ukryta sieć autorstwa Jakuba Szamałka składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Jakuba Szamałka?

Najlepsze polskie kryminały 21

Bestsellerowa seria Jakuba Szamałka, która sprzedała się w ponad 160 tys. egzemplarzy! Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma jednak podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Młoda, niedoświadczona dziewczyna zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Szybko przekonuje się, że prawda o śmierci telewizyjnego gwiazdora jest bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. W świecie, w którym rządzą technologie, nic nie jest bowiem takie, jak być powinno…

🕵️ Cykl: Jakub Stern | Paweł Jaszczuk

Na cykl książek o Jakubie Sternie autorstwa Pawła Jaszczuka składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Pawła Jaszczuka?

Najlepsze polskie kryminały 22

Rok 1936. W Rowach, letniskowej miejscowości położonej nieopodal Lwowa, mają miejsce tajemnicze morderstwa kobiet. Oprócz policji, w śledztwo włączają się dziennikarze, w tym Jakub Stern, który gotów jest poświęcić nawet rodzinę, byle odnieść zawodowy sukces. Kłopoty z bliskimi, bezwzględna rywalizacja w pracy i ciągła presja czasu doprowadzają dziennikarza do załamania nerwowego. Atmosfera powieści gęstnieje z każdą stroną książki, niecodzienne wydarzenia i niesamowite osoby sprawiają, że nic do końca nie jest oczywiste, a wokół budzi grozę Foresta Umbra… Foresta Umbra to znakomita powieść psychologiczno-sensacyjna, która zapoczątkowała cykl przygód Jakuba Sterna i została nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru.

🕵️ Cykl: Mario Ybl | Marta Guzowska

Na cykl książek Mario Ybl autorstwa Marty Guzowskiej składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Marty Guzowskiej?

Najlepsze polskie kryminały 23

Ofiara Polikseny to nie tylko trzymający w napięciu kryminał, ale również świetny portret środowiska archeologów i pożegnanie z romantycznymi wyobrażeniami dotyczącymi ich profesji. Marta Guzowska debiutuje w sposób brawurowy: zapomnijmy o Indianie Jonesie i Larze Croft! Przed nami Mario Ybl: pijak, który boi się ciemności, degenerat życiowy i wybitny naukowiec…Stanowisko wykopaliskowe w Turcji, słynna Troja, która nie wygląda bajkowo. Panuje nieznośny skwar, kłębią się stada turystów, wszystkich obsiadają muchy. Ekipa archeologiczna znajduje tajemniczy szkielet na terenie archaicznego cmentarzyska. Wiele wskazuje na to, że mogą być to szczątki mitycznej Polikseny. Sensacja wisi w powietrzu. Naukowcom nie jest jednak dane długo cieszyć się swoim znaleziskiem, ich koleżanka bowiem zostaje bestialsko zamordowana, a jej zwłoki złożone na starożytnym ołtarzu. Jak się niebawem okaże, nie będzie to jedyna ofiara. Prace ekipy zostają wstrzymane. Mario Ybl, ceniony antropolog, ekspert od ludzkich szczątków wspierający archeologów w pracy, zaczyna nabierać podejrzeń, ale nikt nie traktuje go poważnie…

🕵️ Cykl: Detektyw Jacek Przypadek | Jacek Getner

Na cykl książek Detektyw Jacek Przypadek autorstwa Jacka Getnera składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Jacka Getnera?

Najlepsze polskie kryminały 24

Jacek Przypadek dobiega trzydziestki, codziennie rozmawia ze zdjęciem zaginionej dawno temu w Himalajach narzeczonej, od ośmiu lat przygotowuje się do startu w maratonie, nie ma konkretnych planów na życie i cieszy się z tego, że nie musi ich robić. Do czasu… Pewnego dnia prosi go o pomoc ulubiona sąsiadka, pani Irmina Bamber, której skradziono obrazy. Po ich odzyskaniu bohaterowi udaje się również odszukać zaginioną kolekcję znaczków oraz udowodnić znanemu autorowi, że ukradł swoją najnowszą komedię niejakiemu Fredrze. Tak, nieco przypadkiem, zaczyna się detektywistyczna kariera Jacka Przypadka. Nasz genialny detektyw łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House’a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki. „Arszenik i stare obrazy” otwiera cykl doskonałych komedii kryminalnych, w których nic nie dzieje się przypadkiem, a wszystko dzieje się z Jackiem Przypadkiem!

🕵️ Cykl: Kuba Sobański | Adrian Bednarek

Na cykl książek o Kubie Sobańskim autorstwa Adriana Bednarka składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Adriana Bednarka?

Najlepsze polskie kryminały 25

Tylko wielcy potrafią realizować swoje żądze. Ja jestem największy… Witaj w moim idealnym świecie. Jestem Kuba, mam dwadzieścia dwa lata i wszystko, czego można zazdrościć młodemu facetowi – piękną dziewczynę, penthouse w Krakowie, sportowe auto i studia, które w przyszłości mają zaprowadzić mnie na prawnicze szczyty. Mam coś jeszcze… Mroczny sekret, o którym dowiadują się nieliczni, a ceną za jego poznanie jest śmierć. Nie potrafię oprzeć się swoim żądzom. Robię to, o czym niektórzy boją się pomyśleć, a inni skrycie marzą. Jestem seryjnym mordercą, ludzkim odbiciem diabła. Przedstawiam Ci mój pamiętnik. Gdy go przeczytasz, nic już nie będzie takie samo. Odważysz się?

🕵️ Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk | Małgorzata Rogala

Na cykl książek o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku autorstwa Małgorzaty Rogali składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Małgorzaty Rogali?

Najlepsze polskie kryminały 26

Pierwszy tom bestsellerowej serii mistrzyni kryminału psychologicznego! W jednym z warszawskich klubów zostaje zamordowany syn adwokata. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat. Śledztwo staje się łamigłówką, której początek tkwi w przeszłości. Ktoś nie chciał, żeby prawda ujrzała światło dzienne i bardzo się postarał, żeby zatrzeć ślady zbrodni. Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? Jak starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk poradzą sobie z kolejnymi zbrodniami? I wreszcie – czy policjantom emocjonalnie zaangażowanym w śledztwo uda się zachować zimną krew?

🕵️ Cykl: Matylda Dominiczak | Olga Rudnicka

Na cykl książek o Matyldzie Dominiczak autorstwa Olgi Rudnickiej składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Olgi Rudnickiej?

Najlepsze polskie kryminały 27

A podobno nie ma nic nudniejszego niż praca w bibliotece! Takie spostrzeżenie pojawiło się w głowie Matyldy Dominiczak, gdy stała nad leżącym w archiwum trupem jednego z czytelników, o którym mogła powiedzieć tylko tyle, że zazwyczaj nie zwracał książek w terminie. Jeszcze tego ranka niewinna bibliotekarka staje się główną podejrzaną w sprawie o zabójstwo. Matylda nie zwykła pozostawiać w rękach innych osób tego, co da radę zrobić sama. Wbrew przeciwnościom losu, protestom męża, zakazom naczelnika policji i niechęci dyrektora biblioteki postanawia odkryć prawdę, a przynajmniej oczyścić się z zarzutów i podsunąć śledczym innego podejrzanego.

🕵️ Cykl: Milicjanci z Poznania | Ryszard Ćwirlej

Na cykl książek Milicjanci z Poznania autorstwa Ryszarda Ćwirleja składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Ryszarda Ćwirleja?

Najlepsze polskie kryminały 28

Poznań, 1985. Na brzegu Warty wędkarze znajdują zwłoki kobiety bez głowy. Dla Milicji Obywatelskiej to poważny problem, zwłaszcza, gdy odnaleziona później głowa okazuje się nie pasować do ciała. Na mieszkańców miasta pada strach. Czyżby w spokojnym społeczeństwie równości pojawił się seryjny morderca? Zespół śledczych z Komendy Wojewódzkiej MO pod kierunkiem kapitana Marcinkowskiego ma ręce pełne roboty. Milicjanci dochodzą do wniosku, że inspiracją dla okrutnej zbrodni mogły być brutalne horrory sprowadzane ze zgniłych krajów kapitalistycznych. Inwigilacja środowiska wielbicieli filmów na kasetach video nie będzie łatwa, a władze oczekują szybkich rezultatów. Czy elita poznańskiej Milicji Obywatelskiej ujmie brutalnego mordercę, zanim polecą kolejne głowy?

🕵️ Cykl: Stanisław Berg | Krzysztof Beśka

Na cykl książek o Stanisławie Bergu autorstwa Krzysztofa Beśki składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Krzysztofa Beśki?

Najlepsze polskie kryminały 29

Pasjonujący thriller retro rozgrywający się w Łodzi końca XIX wieku – tego jeszcze nie było. Łódź 1892 roku. Miasto dymiących kominów, pracujących pełną parą fabryk włókienniczych, rozkwitających i upadających fortun. Ziemia obiecana dla wielu, ziemia przeklęta dla innych. Z pałacu fabrykanta Friedricha Neumanna zostaje nocą porwany jego 6-letni syn. Po kilkunastu dniach znika też dziecko inżyniera Szałkowskiego z fabryki Scheiblera. W tym samym czasie do Łodzi przyjeżdża Andrzej Potulicki, zlicytowany szlachcic, i również przepada bez wieści. Detektywom Riepinowi i Raczyńskiemu, bo to ich poczynania czytelnik będzie śledził przede wszystkim, wkrótce udaje się złapać trop, który wiedzie do cyrku. Rozpoczyna się wyścig z czasem, a droga do poznania prawdy powiedzie poprzez podejrzane szynki, zadymione cukiernie, ruiny spalonych fabryk i ciemne zaułki, ale też pałace przemysłowego miasta.

🕵️ Cykl: Dioniza Remańska | Hanna Greń

Na cykl książek o Dionizie Remańskiej autorstwa Hanny Greń składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Hanny Greń?

Najlepsze polskie kryminały 30

Po odejściu z pracy w policji Dioniza Remańska postanowiła odszukać zabójcę swojego ojca. Jego zagadkowa śmierć od pewnego czasu nie dawała jej bowiem spokoju. Wprawdzie oskarżeni o tę zbrodnię zostali już skazani na długie lata w więzieniu, jednak Dioniza nie wierzy w ich winę. Przyjeżdża do wioski, w której mieszkają rodziny skazańców, by przeprowadzić prywatne śledztwo. Jego wyniki okazują się zaskakujące. Kłamstwa i intrygi spowijają Strzygom i sięgają poza jego granice. Z czasem sama Dioniza zaczyna wątpić, czy zdoła pośród mieszkańców tej przeklętej wioski odnaleźć prawdziwego zabójcę…

🕵️ Cykl: Nadkomisarz Rędzia | Marek Stelar

Na cykl książek o nadkomisarzu Rędzie autorstwa Marka Stelara składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Marka Stelara?

Najlepsze polskie kryminały 31

Na placu budowy zostają odnalezione zwłoki. Nadkomisarz Rędzia ze szczecińskiej Komendy Policji wpada na ślad, który łączy śmierć denata z tragedią sprzed lat. Musi cofnąć się w czasie i wrócić do licealnej wycieczki klasowej w okolice Złocieńca, z której jeden z jego kolegów wrócił jako bohater, a kilku innych nie wróciło wcale. Co łączy tajemnicze zabójstwo sprzed lat z odnalezionym niedawno ciałem i dlaczego wszyscy tak bardzo chcą zapomnieć o bohaterze, który kiedyś z narażeniem własnego życia uratował swoich kolegów z klasy?

🕵️ Cykl: Felicja Stefańska | Anna Klejzerowicz

Na cykl książek o Felicji Stefańskiej autorstwa Anny Klejzerowicz składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Anny Klejzerowicz?

Najlepsze polskie kryminały 32

Wyjątkowo długa i mroźna zima, małe miasteczko pod Gdańskiem i morderca, który zbiera krwawe żniwo. W lasach i na bezdrożach zamarzają ludzie. Starsi mieszkańcy zaczynają szeptać o tajemniczej klątwie sprzed lat. Sprawę bada nie tylko lokalna policja, ale również Felicja Stefańska – ambitna i ekscentryczna rzeczniczka prasowa urzędu gminy. Ślady wydają się prowadzić do Królowej Śniegu. Czy ktoś umiejętnie wciela się w rolę baśniowej postaci, by wywrzeć okrutną zemstę? „Królowa Śniegu” to mroczna i mrożąca krew w żyłach opowieść kryminalna, w której podczas prowadzenia śledztwa odbijają się echem głosy z nieodległej przeszłości.

🕵️ Cykl: Śmierć frajerom | Grzegorz Kalinowski

Na cykl książek Śmierć frajerom autorstwa Grzegorza Kalinowskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Grzegorza Kalinowskiego?

Najlepsze polskie kryminały 33

Powieść łotrzykowska dziejąca się w latach 1905–1925. Pasjonująca historia miasta, świetne wątki polityczne, i zawiłe relacje w warszawskim półświatku. Grzegorz Kalinowski zabiera nas do warszawskiego świata z początku lat dwudziestych budując swoich bohaterów na tle Warszawy z niezwykłą dbałością jeśli chodzi o topografię miasta i detale z tamtego okresu.

🕵️ Cykl: Cykl krakowski | Kasia Magiera

Na cykl książek Cykl krakowski autorstwa Kasi Magiery składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Kasi Magiery?

Najlepsze polskie kryminały 34

W Krakowie właśnie rozpoczyna się coroczny zjazd celebrytów. Zaproszeni na niego zostali wszyscy ludzie z pierwszych stron plotkarskich gazet. Przybyli, aby pysznie się bawić. Jednak te plany już na starcie zostają zachwiane, gdyż we własnym mieszkaniu, w bliskim sąsiedztwie hotelu, gdzie mieszkają zaproszeni na zjazd celebryci, zostaje znalezione ciało jednej z najbardziej opiniotwórczych dziennikarek show-biznesu. To ona, niczym sędzia Sądu Najwyższego, wydawała ostateczne wyroki, kto zostanie gwiazdą, a kto nie ma szans na spektakularną karierę. Nie ma wątpliwości, że została zamordowana w dziwny i nietypowy sposób. Doświadczona komisarz Gwiazdowska i młody aspirant Winnicki rozpoczynają dochodzenie w zupełnie im obcym i nieprzyjaznym świecie. Kłamstwa i manipulacje są tu na porządku dziennym. Nikt nie mówi prawdy o sobie. Każdy z celebrytów coś ukrywa, a co najważniejsze – każdy miał motyw, aby się pozbyć znanej dziennikarki. Czy Gwiazdowska i Winnicki będą umieli dostrzec, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy gra każdego z podejrzanych? Czy uda im się dojść prawdy i złapać mordercę? Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże im zrozumieć, jak funkcjonuje świat show-biznesu?

🕵️ Cykl: Adam Berg | Krzysztof Bochus

Na cykl książek o Adamie Bergu autorstwa Krzysztofa Bochusa składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Krzysztofa Bochusa?

Najlepsze polskie kryminały 35

Trójmiastem wstrząsa seria okrutnych, niewytłumaczalnych zabójstw. Morderca kontaktuje się z dziennikarzem, red. Adamem Bergiem. Za jego pośrednictwem informuje opinię publiczną o swoich kolejnych krokach. Od tej pory zaczyna się nierówny pojedynek pomiędzy życiem, a śmiercią. Co kieruje poczynaniami okrutnego mordercy, który sam siebie nazywa „Lucyferem“? Zemsta, nienawiść do świata, a może fascynacja dziełami pewnego twórcy, który ze śmiercią był za pan brat? A gdy wydaje się, że jesteśmy już blisko rozwiązania tej ponurej zagadki, do akcji wkraczają kolejni nieznani sprawcy. W tle media goniące za sensacją, namiętność i historia, która rzuca długi cień na współczesnych.

🕵️ Cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń | Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Na cykl książek o Annie Serafin, Sebastianie Strzygoniu autorstwa Kuźmińskich składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Kuźmińskich?

Najlepsze polskie kryminały 36

Anka Serafin, młoda doktor antropologii z Krakowa, jedzie w Tatry, by szukać własnej tożsamości. Znajduje trupa. Zmasakrowane zwłoki z Doliny Suchej Wody należą do starego górala Jana Ślebody. Jego historia wiedzie ku wstydliwie skrywanej podhalańskiej przeszłości. To zabójstwo jest dopiero pierwszą ze zbrodni, które zdają się karą za stare grzechy. Czy Anka i tabloidowy dziennikarz Sebastian Strzygoń odkryją, kto zabija w Murzasichlu? Dlaczego krwią ofiar maluje swastykę? I czy przekonają się, ile dla górali warta jest śleboda, czyli wolność?

🕵️ Cykl: Prokurator Gabriela Sawicka | Diana Brzezińska

Na cykl książek o prokurator Gabrieli Sawickiej autorstwa Diany Brzezińskiej składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Diany Brzezińskiej?

Najlepsze polskie kryminały 37

Prokurator Gabriela Sawicka jeszcze nie rozpakowała rzeczy w nowym gabinecie, a już wezwano ją na miejsce zbrodni: w polickim lesie znaleziono męskie przedramię. Bardzo prawdopodobne, że to przedramię zaginionego Adama Zajączkowskiego – męża wysoko postawionej prokurator, która od początku zza kulis kontroluje śledztwo i ewidentnie nie chce rozwiązania sprawy. Na drodze staje jej jednak Sawicka, która niespecjalnie przejmuje się pozycją miejscowej wygi. Do Sawickiej dołącza Rafał Michalski z dochodzeniówki. Są jak ogień i woda. Jedyne, w czym się zgadzają, to to, że winnego należy doprowadzić przed sąd. Czy policjant z żelaznymi zasadami znajdzie wspólny język z prokurator, która dla dobra sprawy sprytnie nagina przepisy prawa? Czy demony dręczące Sawicką pozwolą jej pokazać swoją drugą, wrażliwszą stronę?

🕵️ Cykl: Lena | Magda Stachula

Na cykl książek o Lenie autorstwa Magdy Stachuli składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Magdy Stachuli?

Najlepsze polskie kryminały 38

Jestem Lena, mam dwadzieścia trzy lata, interesuję się fotografią, mieszkam w uroczej willi nad jeziorem. W wielkim domu, otoczonym lasem, tylko ja, mój chłopak i nasz pies. Jednym wyda się to romantyczne, innym mroczne, nic z powyższych, dla mnie to prostu idealna kryjówka. Musiałam uciekać, musiałam się gdzieś schować, nie chciałam umrzeć. Żyję chwilą, stronię od ludzi, codziennie przekonuję siebie, że moje wcześniejsze życie nie istniało. Tak jest prościej. Gdy się w kółko powtarza kłamstwa, w końcu zaczyna się w nie wierzyć. Ale to tylko część prawdy o mnie. Tak jak Ty mam swoje tajemnice i lęki. Najbardziej boję się, że jeśli przeszłość mnie odnajdzie, zginę! To co mi się przydarzyło, równie dobrze mogło spotkać Ciebie. Uważaj na siebie i pamiętaj, niektórzy ludzie kłamią.

🕵️ Cykl: Cienie przeszłości | Mieczysław Gorzka

Na cykl książek Cienie przeszłości autorstwa Mieczysława Gorzki składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Mieczysława Gorzki?

Najlepsze polskie kryminały 39

Komisarz Marcin Zakrzewski zostaje w środku nocy wezwany do brutalnego morderstwa na jednym z osiedli na obrzeżach Wrocławia. Podczas pościgu za zabójcą słyszy od niego tajemniczy przekaz: „Widziałem, jak diabeł chodzi tam na palcach“. Te same niepokojące słowa usłyszał trzydzieści lat wcześniej z ust brata bliźniaka, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Zakrzewski postanawia wrócić do sprawy z przeszłości. Szybko odkrywa, że spokojna podwrocławska wieś, z której pochodzi, od wojny jest milczącym świadkiem zaginięć także innych dzieci. Te tragiczne zdarzenia łączą się z kolei z morderstwami popełnionymi obecnie. Czy to możliwe, żeby ten sam sprawca działał nieprzerwanie od siedemdziesięciu lat? Powrót do wspomnień z dzieciństwa okazuje się dla policjanta prawdziwym koszmarem, rozgrywającym się tu i teraz. Wkrótce musi walczyć o życie nie tylko swoje, ale i bliskich mu osób. Morderca staje się jego cieniem i zdaje się wiedzieć o nim wszystko…

🕵️ Cykl: Igor Brudny | Przemysław Piotrowski

Na cykl książek o Igorze Brudnym autorstwa Przemysława Piotrowskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Przemysława Piotrowskiego?

Najlepsze polskie kryminały 40

Igor Brudny to twardy warszawski glina, który woli nie wracać do swojej przeszłości. Tym razem może jednak nie mieć innego wyjścia. Zielona Góra. Mężczyzna bliźniaczo podobny do Brudnego jest poszukiwany w sprawie wyjątkowo brutalnego morderstwa. Komisarz musi wrócić do rodzinnego miasta, by oczyścić się z podejrzeń i rozwikłać tajemnicę swojego pochodzenia. Na miejscu działa już zespół śledczych dowodzony przez inspektora Romualda Czarneckiego. Brutalność mordercy nie pozostawia wątpliwości – to dopiero początek. Obecność Brudnego dodatkowo komplikuje całą sprawę. Czarnecki jest przekonany, że komisarz może okazać się kluczem do złapania sprawcy. Ale czy może mu zaufać?

🕵️ Cykl: Zuzanna Lewandowska | Jacek Ostrowski

Na cykl książek o Zuzannie Lewandowskiej autorstwa Jacka Ostrowskiego składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Jacka Ostrowskiego?

Najlepsze polskie kryminały 41

Razu pewnego trzech krasnoludów się spotkało… Nie, to nie będzie bajka. To mroczna historia psychopatycznego seryjnego mordercy, który grasuje po Polsce, ćwiartując kolejne ofiary. Kiedy giną pierwsze dwie osoby, sprawa trafia w ręce mecenas Zuzy Lewandowskiej. Prawniczka jest zdeterminowana, bo po latach porównywania jej do nieżyjącego już ojca – niegdyś najlepszego adwokata w mieście – wreszcie ma okazję się wykazać i udowodnić, że nie ma sobie równych w swoim fachu. Wbrew zasadom prowadzi własne śledztwo, w którym wspomaga się wysokoprocentowym alkoholem i ekstra mocnymi. Czy w tym stanie zdoła dorwać maniakalnego zabójcę? Powieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń.

🕵️ Cykl: Jakub Kania | Maciej Siembieda

Na cykl książek o Jakubie Kanii autorstwa Macieja Siembiedy składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Macieja Siembiedy?

Najlepsze polskie kryminały 42

Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego? Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoło współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

🕵️ Cykl: Seria astronomiczna | Aleksander Sowa

Na cykl książek Seria astronomiczna autorstwa Aleksandra Sowy składają się następujące tytuły:

📚 Od czego zacząć czytać polską serię kryminalną Aleksandra Sowy?

Najlepsze polskie kryminały 43

Kryminał milicyjno-policyjny, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami! U schyłku PRL przez Śląsk i Zagłębie przetacza się fala tajemniczych, brutalnych zabójstw. Milicja pozostaje bezsilna. W nowej rzeczywistości III Rzeczypospolitej kobiety wciąż giną, a policjanci bezskutecznie szukają seryjnego mordercy. Kiedy ofiarą staje się siostrzenica premiera, zostaje powołana specjalna grupa operacyjna, do której trafia szeregowy Emil Stompor. Rozpoczynający karierę młody policjant musi zmierzyć się z nietypowym i trudnym zadaniem. Wplątuje się bardzo niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie wielu ludzi. Także jego samego.